Yeşil Ev Oteli

Yeşil Ev Oteli
Cankurtaran, Kabasakal Cad. D: 5, Fatih, İstanbul
+90 (212) 912 42 12
turing@turing.org.tr

Yeşil Ev; Sultanahmet Meydanı’ndaki Cedid Mehmet Efendi Medresesi’nin yanında bulunan gösterişli bir konaktır. Tarihi yarımadada 19. Yüzyıl Osmanlı üslubunu yansıtan bu konak, 1977 yılında Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından satın alınarak restore edilmiş ve otel olarak hizmete açılmıştır. Açılışından kısa bir süre sonra, 1985 yılında Avrupa’nın en önemli kültür kuruluşu “Europa Nostra” tarafından gümüş madalya ödülünü alan Yeşil Ev Oteli, özgün mimari yapısının yanında, mermerden anıtsal havuzu; ağaçlar ve renkli çiçeklerle kaplı geniş bahçesiyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Günümüzde otel ve restoran olarak varlığını sürdüren yapı özellikle yurt dışından gelen ziyaretçiler tarafından oldukça tercih edilmektedir.

II. Abdülhamid zamanında, Osmanlı Devleti’nin dış borçlarını denetlemek üzere kurulan Düyunu-ı Umumiye İdaresi’nde Reji Nazırı (Tekel Genel Müdürü) olarak görev yapan Şükrü Bey ile ailesinin yaşadığı konak, 19. asır Osmanlı sivil mimarisinin günümüze ulaşan en güzel örnekleri arasındadır. Bugün İstanbul’un turistik cazibe merkezi olan tarihi yarımadada; Topkapı Sarayı, Hürrem Sultan Hamamı, Ayasofya ve Sultanahmet Camii gibi şehrin en önemli tarihi eserler zincirinin arasında yer alan Yeşil Ev Oteli, stratejik konumuyla oldukça dikkat çekicidir. 19. asrın ikinci yarısından itibaren devlet ricalinin Dolmabahçe Sarayı’na taşınmasıyla birlikte Sultanahmet bölgesi eski önemini kaybetmiş, düzenli olarak bakımı yapılmayan Reji Nazırı Şükrü Bey Konağı da yıllar geçtikçe harabeye dönmüştür. 

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından satın alınan Yeşil Ev Oteli, otel olarak hizmet vermek üzere aslına sadık kalınarak restore edilmiştir. Dış cephesi yeşil renge boyanan konağın 19 odası, Viyana stilinde mobilyalar, pirinç karyolalar, kadife perdeler, Türk motifli halılar ve varaklı aynalar ile döşenmiş; değerli tablolar ve İstanbul gravürleriyle süslenmiştir. Odalarından biri ise Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’nun kurucu başkanı Reşit Saffet Atabinen’in eşi Nurhayat Hanım’ın Yıldız’daki Serasker Rıza Paşa Konağı’nda yer alan lake ve dora renklerindeki çeyizi ile özel olarak dekore edilmiş olup bu odaya “Paşa Odası” adı verilmiştir. Ayrıca konak, Serasker Rıza Paşa’nın Yıldız’daki konağından getirilen İtalyan işi, heybetli, pembe bir mermer havuzun; rengârenk çiçeklerin, meyve ağaçlarının ve kış bahçesi olarak adlandırılan serasının bulunduğu geniş bahçesiyle de görenlerde hayranlık uyandırmaktadır.

Otele “Konak Sultanahmet” adı verilmişse de bir başka otelin “Konak” adını tescil ettirmesi nedeniyle bundan vazgeçilerek, dış cephesinin rengine istinaden önce “Yeşil Konak”, bu da kabul görmeyince “Yeşil Ev” denmesine karar verilmiştir. 1985’te Avrupa Birliği’ne bağlı bir kültür kuruluşu olan “Europa Nostra” tarafından tarihi değerini koruduğu için gümüş madalya ödülüne layık görülen ve turizm sektöründe ülkemizde adeta yeni bir çağ başlatan Yeşil Ev Oteli, 1984 yılından itibaren birbirinden değerli birçok yerli ve yabancı misafire de ev sahipliği yapmıştır. 1992-1993 yılbaşında Türkiye’yi ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Mitterand’in Yeşil Ev’i tercih etmesi ise ayrıca önemlidir.  

Senelere meydan okuyamayarak yorgun düşen Yeşil Ev Oteli, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından tekrar restore edilmek ve turizme kazandırılmak üzere 2014’te ihale ile kiraya verilmiştir. İhaleyi alan firma tarafından klasik yapısına uygun olarak restore edilen Yeşil Ev Oteli, son teknolojik sistemlerin kullanıldığı alt yapı, güçlendirme ve dekorasyon çalışmalarıyla yeniden yorumlanmış ve canlandırılmıştır. 

Yeşil Ev; tamamıyla yenilenen dış cephesi, odaları, mobilyaları, tabloları, insana huzur veren yemyeşil bakımlı yaz bahçesi ve serasıyla tarihi yarımadada geleneksel Osmanlı mimarisinin otantik ruhunu yaşatmaya devam etmekte, yeniden yerli ve yabancı misafirlerini ağırlamayı beklemektedir.

crosschevron-down