UNESCO Dünya Mirası Türkiye 360 Tanıtım Toplantısı


        Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu  ülkemizin; tarihi, mimari ve sosyal dokusuyla, kültür-sanat varlıklarının korunması, geliştirilmesi  ve tanıtılmasına yönelik yaptığı çalışmalara bir yenisini daha ekledi. 2016 yılının Temmuz ayında Türkiye’de İlk defa  gerçekleştirilen UNESCO Dünya Miras Komitesi 40. toplantısı münasebeti ile Turing, ülkemizin global tanıtımına katkıda bulunmak üzere büyük bir Türkiye projesini hayata geçirdi; UNESCO Dünya Miras listesinde bulunan Türkiye'deki 15 Kültürel ve Doğal Miras Alanı ile Dünya Miras geçici listesinde bulunan 60 Kültürel ve Doğal Miras Alanının, 360˚ video çekimleri yapılıp, kurgulanarak Youtube üzerinden yayınlandı.

       Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu; Asya ve Avrupanın kesiştiği bir bölgede, Dünya tarihi boyunca çok büyük imparatorluklara ve medeniyetlere ev sahipliği yapan, eşsiz doğa güzellikleri ve zengin kültürel mirasa  sahip ülkemizin tanıtılmasına yönelik yapmış olduğu örnek çalışmayı sunmanın haklı gururunu yaşamaktadır.

       Mustafa Aksay’ın koordinatörlüğündeki “Unesco Dünya Mirası Türkiye 360˚” adlı projemizin tanıtım toplantısı; 4 Kasım Cumartesi günü saat 16.30’da TTOK Genel Merkezinde Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ve İstanbul Valisi Sayın Vasip Şahin’in teşrifleriyle gerçekleştirilmiştir.  

       TTOK Başkanı Dr. Bülent Katkak’ın açış konuşmasıyla başlayan program; İstanbul Valisi  Vasip Şahin ve Proje Koordinatörü Mustafa Aksay’ın konuşmalarıyla devam etmiş, “Unesco Dünya Mirası Türkiye 360˚” adlı proje tanıtım filminin ardından,  Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un konuşmasıyla son bulmuştur.

 

 


 

 

 

UNESCO 360 Videoları için tıklayınız.