Unesco 360

UNESCO  TÜRKİYE 360
DÜNYA MİRASI TÜRKİYE ile  GELECEĞİ ŞEKİLLENDİRMEK

  2016 yılında Türkiye’de ilk defa  gerçekleştirilen UNESCO Dünya Miras Komitesi 40. toplantısı münasebeti ile Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu; ülkemizin global tanıtımına katkıda bulunmak üzere büyük bir Türkiye projesini hayata geçirdi; UNESCO Dünya Miras listesinde bulunan Türkiye'deki 15 Kültürel ve Doğal Miras Alanı ile Dünya Miras geçici listesinde bulunan 60 kültürel ve Doğal Miras Alanının, 360 derece video çekimleri yapılıp, kurgulanarak You Tube üzerinden yayınlanması sağlandı.
  Uygarlığın beşiği olarak kabul edilen Türkiye'nin bu doğurgan ve gizemli toprakları üzerinde yer alan doğal ve kültürel miras alanlarımız; tamamen sürükleyici; interaktif; gerçekliğin tüm boyutlarıyla görünümünü sağlayan; kullanıcının kamera görüş açısını seçmesine izin veren; Full HD ve 4K çözünürlüklerinde yüksek kaliteli video izleten; izleyicileri etkilemek konusunda son derece güçlü ve hızla gelişmekte olan bu yeni teknoloji ile adeta Türkiye'nin tanıtım seferberliği başlatıldı.
  Her biri yaklaşık 2 dakika süreli toplam 62 kısa ve 15 dakika genel tanıtım filmi olarak toplam 2,5 saat uzunluğunda, İngilizce sesli ve Türkçe altyazılı Türkiye tanıtımının, sosyal medya ortamında 360 derece video yayınlanması muhtemelen dünyada bir ilk olarak TTOK tarafından gerçekleştirilmektedir.
  Dünyanın dört bir yanında bu yeni video akımının cazibesine katılan milyonlarca insan; ilk yerleşim yerlerinden biri olan Çatalhöyük'ten, ardışık dönemlerde Hititler ve Truvalılar'a, İyonlar ve Lidyalılar'a, Romalılar ve Bizanslılar'a, Selçuklular ve Osmanlılar'a ve günümüze kadar, Avrupa ve Asya'yı birleştiren konumu, uzun ve seçkin tarihi ile kadim medeniyetlere ev sahipliği yapan bir ülkenin dünya miras alanlarını izleme imkanı bulacaklardır.
  Turing geçmişte olduğu gibi günümüzde de ülkemizin; tarihi, mimari ve sosyal dokusunun, kültür- sanat varlıklarının korunması ve geliştirilmesine yönelik yaptığı çalışmalara bir yenisini daha eklemenin gururunu yaşıyor.

 

Videoları izlemek için tıklayınız.

Videoları indirmek için tıklayınız.