Uluslararası Sigorta (Yeşilkart)

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu, dünyada FIA’ya (Uluslararası Otomobil Federasyonu) bağlı otomobil kulüplerinin düzenlemekte olduğu Uluslararası Gümrük Belgelerini Türkiye’de düzenlemeye yetkili kurumdur.

Yeşil Kart Sertifikası, Türk Hükümeti’nin de imzaladığı 1959 tarihli Strasbourg Anlaşması çerçevesinde, yeşil kart sistemi dahilindeki ilkelere, Mali Mesuliyet Poliçesinin uluslararası uzantısı şeklinde, kaza mahalli ilke mevzuatı ve limitleri dahilinde teminat veren, uluslararası, yeşil renkli ve tek formatla düzenlenen bir belgedir.

Geçerli olduğu ülkeler için tıklayın. Binek araçlarla ilgili greencard fiyat/süre bilgileri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Poliçenizin düzenlenebilmesi için Taşıt Ruhsatı ve geçerli Türk Trafik Sigortası fotokopilerinin ibraz edilmesi yeterlidir.

 

 

GEÇERLİLİK SÜRESİ OTOMOBİL MOTOSİKLET
15 Gün 47,25 € 37,80 €
1 Ay 59,06 € 47,25 €
2 Ay 82,69 € 66,15 €
3 Ay 106,31 € 85,05 €
4 Ay 129,94 € 103,95 €
5 Ay 153,56 € 122,85 €
6 Ay 177,19 € 141,75 €
1 Yıl 236,25 € 189,00 €

Diğer taşıtlar için lütfen tıklayın.

Not: Sigorta Ücretleri; İstanbul, İpsala ve Kapıkule bürolarımızda kredi kartı ile ödenebilmektedir.

Yeşil Kart, kazanın meydana geldiği ülkede yapılması zorunlu olan Motorlu Taşıt Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasına eşdeğer bir belge olup, kazanın meydana geldiği ülkede yürürlükte olan trafik sigortası mevzuat, kapsam ve limitleri çerçevesinde teminat verir. Yeşil Kart Sigortası bir sorumluluk sigortası olduğundan bir trafik kazası sonucu bir başkasına zarar vermeniz halinde zarar görenin hasarını öder. Sigortalı aracın kendi hasarını karşılamaz. İsteğinize bağlı olarak, kendi taşıtınız için Türkiye’deki Kasko poliçenize yurtdışı teminatı ekletebilirsiniz.

Türk Sigorta mevzuatı gereği sadece Türkiye’de trafiğe tescilli ve geçerli bir Zorunlu Türk Trafik Sigortası bulunan taşıtlara Yeşil Kart düzenlenebilir.

Yeşil Kartlar şeklen B.M. Avrupa Komisyonu İç Ulaştırma Komitesi Yol Ulaşım Çalışma Grubu tarafından kabul edilmiş formda ve yeşil renktedir. Üzerinde herhangi bir tahrifat, silinti yapılmış kartlar geçersizdir. Bir ülkenin uluslararası kısaltmasının yazılı olduğu kutunun üzeri çizili ise Yeşil Kart o ülkede geçerli değildir. Yeşil kartın üst kısmında “Uluslararası Motorlu Taşıt Sigortası” ibaresi yeşil kartı düzenleyen ülke anadilinde ve aynı zamanda İngilizce ve Fransızca olarak yazılıdır. Geçerli olduğu başlangıç ve bitiş tarihi kartın üzerinde yazılıdır. Bu tarihler aracın gidilen ülkede bulunacağı tarihleri kapsamalıdır. Yeşil Kartta ülke kodu, düzenleyen sigortacının kodu, kartın numarası, sigortalı aracın plakası, şase numarası, markası, tipi, poliçe hamilinin isim ve adresi ile sigortacının adı ve adresi yazılı olmalıdır. Yeşil Kartın üzerine sonradan eklenmiş her türlü not geçersizdir. 

Yeşil Kart sisteminin işleyişini sağlamak için her üye devlet, kendi ülkesinde “Büro” adı verilen kurumları oluşturmuştur. Bu bürolar bugün merkezi Brüksel’de olan Bürolar Konseyi çatısı altında toplanmıştır. Yeşil Kart işleyiş ve yönetiminden sorumlu Uluslararası Bürolar Konseyi; B.M. Avrupa Komisyonu İç Ulaştırma Komitesi Yol Ulaşım Çalışma Grubuna bağlıdır. www.cobx.org

Sisteme üye devletlerin uluslararası kısaltmaları Yeşil Kartın arka yüzünde o ülke bürolarının iletişim bilgileri ile birlikte yazılıdır. Türkiye’deki Yeşilkart yetkili bürosu Türkiye Motorlu Taşıt Bürosudur: www.tmtb.org.tr

 

İletişim    

Tel.                        : 212 325 52 38

GSM / WhatsApp : 537 362 26 27

E-posta                 : sigorta@turing.org.tr

 

crosschevron-down