Turing'in Kuruluş Öyküsü

Turing’in asırlık kuruluş öyküsü;

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu, Cumhuriyet’in ilanından bir hafta sonra milletvekili Reşit Saffet Atabinen öncülüğünde 6 Kasım 1923 yılında “Türk Seyyahin Cemiyeti” adıyla kurulmuştur. Turing kuruluş öyküsüne baktığımızda, iki göz oda ve iki memurla başladığı çalışmalarına, cumhur reisimiz Atatürk'ün himayelerinde 1930 yılında aldığı kamu yararına çalışır dernek statüsü ile devam etmiştir. Devletin verdiği özel yetkilerle gümrük ve trafik belgeleri hazırlaması görevini üstlenmiştir. Cumhuriyet’in ilk yıllarında yaptığı öncü turizm çalışmalarıyla 1960’lı yıllarda Turizm Bakanlığı kuruluncaya kadar turizm alanında bir bakanlık gibi faaliyetlerini sürdürmüştür.  

Bugün Türkiye’nin birçok ilinde özellikle İstanbul’da ışıldayan pek çok tarihi mekân, kültür ve sanat hayatında ortaya konan birçok proje, turistik işletmelerden, gümrük ve trafik hizmetlerine kadar pek çok organizasyon, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumunun imzasını taşır.

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumunun asırlık tarihçesi için Turing Tarihçesi sayfasını inceleyebilirsiniz. 

TTOK Kurucu Başkan ve Kurucu Üyeler
Kurucu başkanımız Reşit Saffet Atabinen ve kurum üyeleri, Galata Voyvoda Caddesi’nde yer alan ilk merkez binamızın önünde.
crosschevron-down