Turing Kütüphanesi

TURİNG KÜTÜPHANESİ

Temeli Reşit Saffet Atabinen’in şahsi kitaplarından oluşan Turing Kütüphanesi'nde 23.08.2011 tarihinde başlayan kataloglama çalışmaları, 2 yıl süren bir emeğin ardından 21.08.2013 tarihinde tamamlanmıştır. Kataloglama çalışmalarının yazımında "Filemaker Tabanlı Yordam" programı (versiyon 11) kullanılmış olup, bu program ile okuyuculara erişim için web ara yüzü oluşturulması ve ödünç kayıtlarının gerçek zamanlı olarak tutulması sağlanmaktadır. Koleksiyondaki kitap, dergi, rehber, harita vb. kaynaklara hatasız ve doğru bir şekilde ulaşılması amacı ile Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu Kütüphanesi’ndeki bilgi kaynakları uluslararası standartlardaki sistemlere göre kataloglanmış ve Devvey Onlu Sınıflama Sistemi'ne göre sınıflandırılmıştır. Kataloglanan kitapların demirbaşları ve sırt etiketleri kitapların üzerine yapıştırılarak, okuyucuların kitaplara daha rahat ulaşabilmesi ve kitabın demirbaş kaydının olduğunun anlaşılması amaçlanmıştır. Tasnif çalışmaları sırasında kondisyonu iyi olmayan kitaplardan 207 adetinin restorasyonu (fümigasyon, kağıt tümleme, cilt yenileme gibi işlemler) kurum bünyesinde yer alan İstanbul El Sanatları Çarşısı'ndaki cilt atölyesinde ilgili uzmanlarca titiz bir çalışma sonucunda gerçekleştirilmiştir. Okuyucular kütüphanemizdeki kitap listesine, katalog taraması yaparak www.turing.org.tr internet adresinden ulaşabilirler.

Turing Kütüphanesi'nde; referans kitaplarının yanında (broşür, genel konular ve ansiklopediler), Turizm, Toplum Bilimleri, Güzel Sanatlar, Edebiyat ve Retorik, Coğrafya, Felsefe, Psikoloji, Din Bilimleri, Dil ve Dilbilim, Doğa Bilimleri, Matematik, Teknoloji, Hukuk ve Ekonomi konulu kitaplar ile süreli yayınlar bulunmaktadır. Bu eserlerin dili başta Fransızca olmak üzere Türkçe, İngilizce, Almanca ve Osmanlıca’dır. Koleksiyonda yazarı tarafından imzalanmış çok sayıda özel kitapta yer almaktadır. 

Kütüphanemiz hafta içi beş gün 08.30-17.00 saatleri arasında kitapseverleri ve araştırmacıları beklemektedir. Araştırmacıların kütüphanemizi ziyaret etmeden evvel, web sitemizde yer alan kitap kataloğundan incelemek istekleri eserlerin demirbaş numaralarını tespit ederek Kültür Sanat ve Projeler Müdürlüğü’müzün turing.genclik@turing.org.tr iletişim adresine, araştırma talepleri ve kitap demirbaş numaralarını yazarak iletişime geçmeleri gerekmektedir.

 Okuyucularımıza kütüphanemizde ödünç sisteminin olmadığını hatırlatır, kurum merkezimizi bizzat ziyaret ederek arzu ettikleri eserleri incelemelerini tavsiye ederiz.


Kitap listesi için tıklayınız.