Turing Dergisi'nin 90. Yılı

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu, kuruluşunun 97. yılını geride bırakırken Turing Dergisi ise 90. yılında okuyucuları ile kesintisiz buluşmaya devam ediyor. Cumhuriyetimizle yaşıt olan Turing’in ilk kez 1930 yılında Fransızca olarak yayımladığı Turing Belleteni aynı zamanda ülkemizin en uzun soluklu dergisidir. 

Dergi; kurucu Yönetim Kurulu Başkanı merhum Reşit Saffet Atabinen tarafından 1930 yılından 1965 yılındaki vefatına kadar 278 sayı olarak yayımlanmıştır. 1965 yılından 2010 yılına kadar 45  yıllık bir süreçte sadece 97 sayı çıkarılan  Turing Dergisi ne yazık ki bazı yıllar hiç yayımlanmamış, bazı yıllar ise 2 ya da 1 sayı olarak basılmıştır. 2010 yılında yayın hayatına 2 yılı aşkın bir süre ara verilen Turing Dergisi, 2013 yılında 376. sayısı ile okurlarıyla tekrar buluşmuştur. 2013 yılından günümüze kadar 29 sayı çıkarılan Turing Dergisi  üç ayda bir kesintisiz olarak yayımlanmaktadır.

Turing Belleteni, 1930-1965 yılları arasında siyah- beyaz,  1965-68 yıllarında sadece kapağı renkli, 1968-1974 yıllarında kapağı ve içi kısmen renkli, 1974 yılından itibaren ise tamamen renkli çıkarılmaya başlanmıştır. 

Turing Dergisi’nde başlangıçta; tarih ve kültür ağırlıklı, kaynak niteliğindeki yazılar yer alırken sonraları bu yazılara turizm, trafik mevzuatı gibi hukuki temalı yazılar ile Turing bölümleri eklenmiştir. Günümüzde Turing Dergisi; Türkiye ve Dünyadan farklı gezi yazıları, mimari, nostalji otomobil serileri, otomobil tanıtım yazıları, kurum üyeleri ile yapılan sohbetleri, Turing hizmetlerini içeren haberleri, Kültür-Sanat başlıklı konuları ve İngilizce özet içeren sayfaları ile üç ayda bir Türkçe olarak neşredilmektedir. 

Yayımlandığı yıldan itibaren ilk kez 2013 yılından 2020 yılına kadar hiç ara verilmeden düzenli olarak üç ayda bir 5000 adet, toplamda 145.000 adet basılan Turing Dergisi üyelerimize, öğrencilerimize, ülkemizin tüm kütüphaneleri, üniversiteleri, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile meraklılarına ücretsiz olarak ulaştırılmaktadır. Her sayının yanında çoğunlukla yeni çıkan telifli Turing yayını olan bir kitap ve her Aralık sayısında bir gelenek haline gelen dünyadan ve ülkemizden nadide eserlerin fotoğraflarının süslediği takvimimiz dergi ile gönderilmektedir. İçerdiği kıymetli bilgiler açısından çok sayıda kütüphanenin süreli yayın koleksiyonunda yer alan Turing Dergisi’ne, okuyucular www.turing.org.tr adresinden de erişim sağlayabilmektedirler.  

Turing Dergisi’ne 2013 yılında 376. sayı ile birlikte Yönetim Kurulu Başkanları ve kıdemli üyeler ile yapılan Başkan ve Sohbet bölümü eklenmiş, hayatta olmayanların ise yakınları ile röportajlar yapılmıştır. Turing’in Kurucu Başkanı merhum Reşit Saffet Atabinen ilk olmak üzere sırası ile Mahmut Nedim Gündüzalp, Ahmet Şükrü Emed, Dr. Nejat F. Eczacıbaşı, H. Nuri Pere, Mehmet Feridun Dirimtekin, Prof. Mustafa Kemal Kutlu, Hadi Sağnak,  Nejat Olcay, Prof. Dr. Çelik Gülersoy, Melih Ferit Epikmen’in yakınlarıyla Prof. Dr. İlhan Akın, Prof. Dr. Güler Temizkan, Prof. Dr. Mustafa İsen, Dr. Uğur İbrahimhakkıoğlu ve Başaran Ulusoy ile röportajlar yapılmıştır. Üyelerimizden merhum Prof. Dr. Semavi Eyice, merhum Mehmet Kamil Dürüst,  merhum Emin Işık, merhum Mehmet Şevket Eygi, Mustafa Gümüştekin Atabinen, Veysel Donbaz, Ali Ömer Kırkpınar, Prof. Rıza Ruşen Dora, Hilmi Orbay, Güven Dinçer,  Sevil Alpaydın, Nihat Falay, Taner Tarhan, Esad Suher, Nadir Yayla, Eser Teker, Erdoğan Şuhubi, Belkıs İbrahimhakkıoğlu ve Kayıhan Çağlayan ile yapılan anlamlı sohbetler de dergimizde yer almıştır.

Dergimizin 90. yılı münasebetiyle yazılarıyla dergimize hayat vermiş, ülkemizin önde gelen şahsiyetlerinin isimlerini yazmadan geçmek istemedik. Bunlardan Reşat Ekrem Koçu, Burhan Felek, Celal Esat Arseven, Vedat Nedim Tör, Falih Rıfkı Atay, Aziz Oğan, Refik Halid Karay, Haluk Şehsuvaroğlu, Peyami Safa, Süheyl Ünver, Orhan Seyfi Orhon, Mithat Cemal Kuntay, Tahsin Öz, Ahmet Hamdi Tanpınar, Lütfi Kırdar, Yahya Kemal Beyatlı, Feridun Dirimtekin, Mübeccel Argun, Rüstem Duyuran, Semavi Eyice, Nezih Fıratlı, Metin Toker, Bedii Şehsuvaroğlu, Şevket Rado, Afet İnan, Sedat Hakkı Eldem, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Oktay Aslanapa, Abdülhak Şinasi Hisar, İbrahim Hakkı Konyalı, Nihat Sami Banarlı, Hilmi Ziya Ülgen, Azra Erhat, Asaf Halet Çelebi, Selahattin Çoruh, Ekrem Hakkı Ayverdi, İsmail Sami Danişmend, Hasana Ali Yücel, Fazlı Ayverdi, Ekrem Akurgal, Arif Müfit Mansel, Kamil Dürüst, Münevver Ayaşlı, Halil İnalcık, Çelik Gülersoy, Haluk Dursun , Ruşen Dora, Erdem Yücel, Doğan Kuban, Metin Sözen, İhsan Tunay, Veysel Donbaz, Sümer Atasoy, Oktay Belli, Önder Küçükerman ve daha niceleri... Ebediyete uğurladıklarımızı rahmetle yad ederken, yazılarıyla dergimize destek veren diğer ediplerimize ise sağlıklı, hayırlı ömürle dileriz. Dergimizin nice 90’lı yıllarının olması dileğiyle...

Blog Yazarı: Burcu Tezcan


crosschevron-down