Safranbolu Asmazlar Konağı Yenileniyor

1994 yılında UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’ne dâhil edilerek insanlığın ortak mirası haline gelen Safranbolu’nun korunmasına; günümüzde yalnızca kentin sahipleri değil, devletin yetkili kurumları ile gönüllü kurumlar da destek vermektedir. Osmanlı dönemi sivil mimarisinin en güzel örneklerinin yaşatıldığı kente destek veren kurumların başında yer alan Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu, ilk kez 1994 yılında Havuzlu Asmazlar Konağı ile Safranbolu’yla tanışır. Başlangıçta kentte, kültürel mirasımızın korunmasına yönelik öncü çalışmalar yapan Turing, zamanla yol gösterici, koruyucu politikası azaltarak kentte bir izleyici durumuna gelir. 

Turing, aradan geçen kayıp yılların ardından 2014 yılında Havuzlu Asmazlar Konağı’nın da bulunduğu, Beybağı Sokağı’nda maliki olduğu 3 konak ve restorasyon karşılığı kiracısı bulunduğu 2 konak ile birlikte toplam 5 konağın restorasyonlarının yapılması amacıyla çalışmalara başlar.

Konaklardaki tüm restorasyon uygulamaları, onaylanmış projeler ve gerekli analizler doğrultusunda, yapıların özgün mimarisine uygun malzemeler seçilerek yapılmıştır. Uygulamalar uzman ekipler (mühendis, mimar ve restoratörler) tarafından temel restorasyon ilkelerinden ödün verilmeden gerçekleştirilmiştir.

Safranbolu Beybağı Sokağı’nda yapılan restorasyon çalışmalarına 25.09.2014’te başlanmış olup, Şubat 2016’da tamamlanmıştır. Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu, yapılan bu çalışmalar neticesinde kültürel mirasımızın yapı taşlarından olan Osmanlı geleneksel ev mimarisinin gelecek nesillere daha sağlıklı bir şekilde aktarılmasını sağlarken, kente olan manevi borcunu yıllar sonra da olsa yerine getirmenin gururunu yaşamaktadır.

Çalışmaları tamamlanan Safranbolu Havuzlu Asmazlar Konağı, tarihe meraklı misafirlerine çok yakında kapılarını açıyor.

Yazar: Tülay Taşdemir


crosschevron-down