Güvenli Motosikletçi Yetiştirme Projesi FIA desteği ile devam ediyor!

Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) tarafından “Yol Güvenliği Hibe Programı” kapsamında desteklenen Güvenli Motosikletçi Yetiştirme Projemiz Turing başta olmak üzere farklı işbirlikçi kurumlarla farklı şehirlerde uygulanmaya devam ediyor.

Güvenli Motosikletçi Yetiştirme Projesi,  mesleki eğitim görme şansı bulamamış motosikletli kuryeler başta olmak üzere motosiklet kullanımına ilgi duyan herkesin güvenli motosiklet sürüş teknikleri ve koruyucu ekipmanların doğru kullanımı konularında farkındalığını artırmayı amaçlamaktadır.

Proje bünyesinde gerçekleştirilen seminerlere yolemniyeti.org web sitesi üzerinden kayıt alınmakta ve katılan herkese:

- Katılım Belgesi

- Yüksek Görünürlük Özelliğine Sahip Yelek

- Motosiklet Seyahat Rehberi Kitabı

- Motosiklet El Kitabı

- Moto-Kuryenin El Kitabı hediye edilmektedir.

Şimdiye dek söz konusu proje ve destekleyici çalışmalarla 23.000’nin üzerinde motosiklet kullanıcısına ulaşılmıştır.

Projenin Özel Amacı:

TÜİK trafik istatistiklerine göre 2020 yılından itibaren motokuryelik mesleği birçok sektörde lojistik ve ulaştırmanın vazgeçilmez unsuru haline gelmiş, buna paralel olarak trafiğe kayıtlı motosiklet sayısı ve motosiklet kaza oranları da artış göstermiştir.  Aynı kaynaktan alınan veriler 2022 yılında 1.182.491 trafik kazası meydana geldiğini ve bunların 997.363,00'nün maddi hasarlı, 185.128 ölümlü kazalar olduğunu göstermektedir. Kazaların %43,5'i sürücü kaynaklı olup %89,6 oranında sürüş hatalarından kaynaklanmaktadır. Günümüzde *“savunmasız yol kullanıcılarının”* karıştıkları kazalarda, ciddi fiziksel ve psikolojik hasara maruz kalmalarının en büyük sebeplerinden birinin kask ve diğer sertifikalı koruyucu güvenlik ekipmanlarının usulüne uygun kullanılmasının göz ardı edilmesi olduğu bilinmektedir.

Bu bilgiler ışığında projemizin özel amacı, koruma ekipmanlarının öneminden trafik akışını okumaya kadar birçok konuyu kapsayan seminerlerle kazaların önlenmesine katkı sağlamak, oluştuğunda ise kazaların yarısından fazlasının bizatihi öznesi olan  *“savunmasız yol kullanıcılarının”* farkındalığını artırmak, yaşanılan mağduriyeti azaltmak ve uluslararası standartlara sahip koruyucu ekipmanların önemine dikkat çekmektir.

(*https://www.turing.org.tr/turing-yayinlari/turkiyede-karayolu-trafik-guvenligi sf.22 )

Yazar: Aslıhan Yesir


Turing Kültür Sanat YouTube Kanalı

Turing Kültür Sanat YouTube Kanalı
crosschevron-down