Turing Dergisi

Cumhuriyetimiz ile yaşıt olan Turing’in ilk kez 1 Ağustos 1930 yılında Fransızca olarak yayımladığı “Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu Belleteni” aynı zamanda Türkiye’nin en uzun soluklu dergilerinden birisidir. Turing Dergisi’nde başlangıçta; tarih ve kültür ağırlıklı, kaynak niteliğindeki yazılar yer alırken sonraları bu yazılara turizm, trafik mevzuatı gibi hukuki temalı yazılar ile Turing bölümleri eklenmiştir. Günümüzde ise; Türkiye ve dünyadan farklı gezi yazıları, mimari, nostalji otomobil serileri, otomobil tanıtım yazıları, kurum üyeleri ile yapılan sohbetleri, Turing hizmetlerini içeren haberleri, kültür-sanat başlıklı konuları ve İngilizce özet içeren sayfaları ile üç ayda bir Türkçe olarak neşredilmektedir. Turing Dergisi üyelerimiz ile kamu kurumlarının yanında tüm üniversiteler ve kütüphanelerin süreli yayın bölümlerine ücretsiz olarak gönderilmektedir.

Turing Dergisi; Kurucu Başkan merhum Reşit Saffet Atabinen tarafından 1930 yılından 1965 yılındaki vefatına kadar 278 sayı olarak yayımlanmıştır. 1965 yılından 2010 yılına kadar geçen 45 yıllık süreçte sadece 97 sayı çıkarılan Turing Dergisi ne yazık ki bazı yıllar hiç yayımlanmamış, bazı yıllar ise iki ya da bir sayı olarak basılmıştır. 2010 yılında yayın hayatına iki yılı aşkın bir süre ara verilen Turing Dergisi, 2013 yılında 376. sayısı ile okurlarıyla tekrar buluşmuştur. 2013 yılından günümüze kadar 29 sayı çıkarılan Turing Dergisi üç ayda bir kesintisiz olarak yayımlanmaktadır.

Yayımlandığı yıldan itibaren ilk kez 2013 yılından 2020 yılına kadar hiç ara verilmeden düzenli olarak üç ayda bir 5000 adet, toplamda 145.000 adet basılan Turing Dergisi üyelerimize, öğrencilerimize, ülkemizin tüm kütüphaneleri, üniversiteleri, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile meraklılarına ücretsiz olarak ulaştırılmaktadır. Her sayının yanında çoğunlukla yeni çıkan telifli Turing Yayınları’ndan olan bir kitap ve her Aralık sayısında bir gelenek haline gelen dünyadan ve ülkemizden nadide eserlerin fotoğraflarının süslediği takvimimiz dergi ile gönderilmektedir. İçerdiği kıymetli bilgiler açısından çok sayıda kütüphanenin süreli yayın koleksiyonunda yer alan Turing Dergisi’ne bu sayfadan ücretsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz.

crosschevron-down