Turing Belgeselleri

Kurulduğu günden itibaren ülkemizin tarihi, mimari, kültürel, tabii ve insani değerlerini dünyaya tanıtmak için çalışan TTOK, yapmış olduğu belgesel çalışmalarıyla önemli projelere imza atmaya devam etmektedir. Kurumumuzun katkılarıyla hazırlanan belgeselleri üç kategoride inceleyebiliriz; UNESCO Dünya Mirası Türkiye 360°, Geçmişten Günümüze Süha Arın belgeselleri ve Yeni Bir Turizm Rotası: Büyük Usta Mimar Sinan belgeseli. 

 

Türkiye’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan doğal ve kültürel alanlarının uluslararası ve ulusal mecralarda tanıtımını yapmak adına gerçekleştirilen “UNESCO Dünya Mirası Türkiye 360°” projesi ile her biri 2 dakika uzunluğunda toplam 62 video çekilmiştir. 

 

“Geçmişten Günümüze Süha Arın Belgeselleri” projesi kapsamında; Sûha Arın’ın 1975-1977 yılları arasında Türkiye Turing ve Otomobil Kurumunun desteğiyle dönemin teknik şartlarında çektiği, Anadolu kültürünü ve geleneksel değerlerini yansıtan 12 belgesel T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteğiyle restore edilerek dijital ortama aktarılmıştır.

Türkiye’nin turizm potansiyeline katkı sağlamak amacıyla kültürel mirasımızın en önemli değerlerinden Mimar Sinan’ın eserlerinin farklı rotalar üzerinden ulusal ve uluslararası alanda geniş kitlelere tanıtılması “Yeni Bir Turizm Rotası: Büyük Usta Mimar Sinan Projesi” ile sağlanmıştır. Rota duraklarında bulunan eserlerin yer aldığı İngilizce ve Türkçe iki kitap, iki dilli bir broşür ve harita yayımlanmış olup eserlerin ayrıntılı tanıtımının yapıldığı 60 dakikalık bir belgesel çekilmiştir.

 

Belgesellerimizin tamamına Turing Kültür Sanat Youtube kanalımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Turing Kültür Sanat YouTube Kanalı

Turing Kültür Sanat YouTube Kanalı
crosschevron-down