Trafik Güvenliği Bilgilendirme Toplantısı Etkinlik Takvimi

Moto Kurye Eğitim Projesi

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından gerçekleştirilen Trafik Güvenliği Bilgilendirme Toplantısı, çoğu mesleki eğitim görme şansı bulamamış motosikletli kuryeler başta olmak üzere ehliyeti olan ya da olmayan ve güvenli sürüş konusunda ilgi duyan herkesi kapsamaktadır.

Eğitim teorik olarak işlenmekte, güvenli motosiklet sürüş teknikleri ve doğru ekipman kullanımı konularında farkındalık oluşturmayı amaçlamaktadır.

Eğitimler ücretsiz ve herkese (ehliyeti olan ve olmayan) açık olup katılanlara:

- Katılım Belgesi
- Yüksek Görünürlük Özelliğine Sahip Reflektif Yelek
- Motosiklet Seyahat Rehberi Kitabı
- Motosiklet El Kitabı
- Moto-Kuryenin El Kitabı hediye edilmektedir.

Şimdiye kadar projeden 23.000’nin üzerinde motosiklet kullanıcısı yararlanmıştır.

Motosikletli kurye, kısa adıyla moto-kurye bir şeyi A noktasından B noktasına motosiklet sürerek götüren kişiye denir. Gıda, evrak, ilaç vs. olmak üzere taşıdığı şeye göre alt kategorilere ayrılan motorlu kuryeler modern şehirlinin gizli kahramanlarıdır. Kalabalık ve yoğun trafiğin olduğu kentlerde yaşayan çoğu insan, çeşitli sebeplerle evden çıkamadığı durumlarda ihtiyaçlarını kısa sürede kuryeler vasıtasıyla temin eder. Bu ihtiyaç dondurma gibi keyfi bir şey de olabilir, hasta çocuğunun yüksek ateşini düşürecek bir ilaç kadar hayati de. Motosikletli kuryelere olan ihtiyacın oldukça arttığı bu dönemde boşluğu doldurmak adına yol emniyetine dikkat edilmeksizin tecrübesiz sürücüler trafiğe çıkarılmaktadır.

Günümüzde motosikletlilerin kazalarda ciddi fiziksel ve psikolojik hasara maruz kalmalarının en büyük sebeplerinden birinin kask ve diğer sertifikalı koruyucu güvenlik ekipmanlarının usulüne uygun kullanılmaması olduğu bir gerçektir. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak ülkemizde güvenli koruyucu ekipman & güvenli sürüş konusundaki farkındalığın artırılmasını bir gereklilik olarak görüyoruz. Bir sosyal sorumluluk projesi olarak gördüğümüz projemizle de bu gerekliliğin sorumluluğunu almaya gayret ediyoruz.

Projemizin en temel amacı ölümlü, yaralanmalı trafik kazalarının oluşmasını engellemek, oluştuğunda ise kazaların yarısından fazlasının bizatihi öznesi olan motosikletlilerin maddi-manevi yara almadan, uzuv kaybı yaşamadan kurtulmalarını sağlamaktır.

Aynı zamanda projemiz 2022 yılı itibariyle Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) tarafından “Yol Güvenliği Hibe Programı” kapsamında desteklenmektedir.

Toplantı takvimi için http://www.yolemniyeti.org/ adresini ziyaret edebilir ve kaydınızı oluşturabilirsiniz

crosschevron-down