Sarnıç Restoran

Sarnıç Restoran
Cankurtaran, Soğukçeşme Sok, No: 26 Fatih, İstanbul
+90 (212) 912 41 14
turing@turing.org.tr

Topkapı sarayı ile Ayasofya arasında kalan tarihi Ayasofya evlerinin sıralandığı Soğukçeşme Sokağında, konaklar dizisinin başında yer alır Sarnıç Restoran. Roma döneminde su sarnıcı olan, 6 adet masif taş sütunun taşıdığı, yüksek kubbeli, 1500 yıllık bir yapıdır. Bir dönem oto tamirhanesi olarak kullanılan Sarnıç, 1980’li yıllarda Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından restore edilip, eski ihtişamına kavuşturularak bir Roma Tavernası haline getirilmiştir. Tarihi yarımada olarak adlandırılan bölgede bozulmadan muhafaza edilen Sarnıç, günümüzde restoran olarak varlığını sürdürmektedir. Orta Çağ üslubuyla Roma döneminin atmosferini yansıtması bakımından da dikkatleri çeken bir mekândır, Sarnıç Restoran.

Sarnıçlar Roma Döneminde İstanbul’un geçici su kaynaklarını oluştururlar. Sur dışındaki çeşitli su kaynaklarından, bentler vasıtasıyla getirilen içme suları, depolama özelliği gören sarnıçlarda muhafaza edilirdi. Roma döneminde İstanbul halkının içme suyu ihtiyacını çoğunlukla bu yerler karşılamıştır. Deniz kenarına kurulan şehirlerde içme suları tuzlu olabildiğinden, tatlı yağmur sularını toplamak için sarnıçlara ihtiyaç duyuluyordu. Bundan dolayı sarnıçların hem yer altında kapalı olanları hem de üstü açık havuz şeklinde olanları mevcuttur. Devamlı güneş altında kalması suyun çabuk bozulmasına yol açtığı için genellikle sarnıçların üzeri kapalıdır veya yer altına yapılmıştır.  Osmanlı İmparatorluğu’nda durgun suyun İslam inancına göre kullanılması doğru olmadığından sarnıçlar kullanılmamıştır. Sarnıç, sosyal yaşamda izlerini şahsi kullanıma kadar genişletmiştir. Bunun en güzel örneğini eski evlerin bodrum katlarındaki küçük sarnıçlarda görebiliriz. Eski zamanlarda damdan alınan yağmur suları küçük ev sarnıçlarında biriktirilirmiş.  

Böyle bir geçmişe sahip Sarnıç Restoran’a giren çoğu kişi mimari ve akustik ortamın büyüsüne kapılıp kendilerini adeta tarihi bir yolculuğa çıkmış zannederler. Bu mekâna, orijinal isimli yemek menüsü de eklenince eşsiz bir deneyim ortamı Sarnıç Restoran’da oluşur. Günümüzde su depolama amacından farklı olarak; otantik bir ambiyansla yemek sanatını birleştiren Sarnıç Restoran yerli ve yabancı birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.

crosschevron-down