Müfettiş Turing

              TURİNG’DEN TRAFİK TEMALI EĞİTİCİ BİR OYUN: MÜFETTİŞ TURİNG

 Dünya çapında çeşitli eğitim teknikleri vardır. Bu teknikler; öğretmenler tarafından kullanıldığı gibi, teknolojinin de gelişmesiyle giderek artan dijitalleşme sonucu eğitici ve interaktif uygulamaların da bu metotlardan faydalandığı gözlemlenmektedir. Henüz okuma yazma öğrenmeden akıllı telefon veya tablet kullanmayı öğrenen çağımız çocuklarına yönelik en etkili öğrenme yollarından biri eğlenirken öğrenmektir. Ağacın yaşken eğilmesi gibi, bazı kurallar insanlara çocuk yaşta etkin bir şekilde öğretildiği takdirde; o kurallara uyma eğiliminin ilerleyen yaşlarda da sürdüğü malumdur.

Trafik, sadece birden fazla aracın aynı yolu kullanarak bir noktadan başka bir noktaya ulaşmaya çalışması değildir. Trafik aynı zamanda toplumların kültürünü yansıtır; insanlar arası etkileşimin hiçbir filtreden geçmeden, tamamen saf bir şekilde ortaya serildiği bir yerdir. Bu yüzden de trafiğin düzenli ve güvenli bir şekilde akabilmesi için bazı kurallar gereklidir. Yalnız salt kuralların varlığı yetmez, bu kurallara riayet de etmek gerekir. Denetim, kuralların uygulanması konusunda etkin bir yöntem olsa da yetişkin bir insanın; toplumsal olarak kabul edilmiş bir trafik kuralını ihlâl etmesi halinde sadece maddi bir cezaya maruz kalacağını değil, aynı zamanda ihlâl ettiği kural sonucunda bir başka bireye de zarar verebileceğinin bilincinde olması gerekir. İşte bu noktada, çocukken verilen eğitim devreye girer.

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’nun hazırladığı ve çocuklara hitap eden Müfettiş Turing oyununda, oyuncu; akan trafiği izlerken yapılan kural ihlallerini saptayıp bu ihlali yapan sürücülere ceza keserek puan kazanacak. Bu sayede hem trafik kurallarını öğrenmiş olacak, hem ihlâl saptama yeteneği gelişecek, hem de ödül sistemiyle kural ihlâli yapmanın yanlış bir şey olduğunu çocuk yaşta benimseyecek.

Oyunda beş farklı şehrin üçer farklı ilçelerinden oluşan on beş bölüm bulunuyor. Kolaydan zor seviyeye doğru ilerleyecek sıralamayla şehirler; Nevşehir, Mardin, Konya, Bursa ve İstanbul olarak belirlendi. Oyunun farklı dillerde de oynanabilecek olması göz önüne alınarak; kültürel, tarihi ve turistik öğeler içeren şehirler olmasına da özellikle dikkat edildi. Her şehirde bulunan önemli turistik destinasyonlar, oyunda da bilgilendirici bir şekilde mevcut. Bu sayede oyuncu sadece trafik kurallarını öğrenmekle kalmayacak, Türkiye’nin tarihi ile de ilgili bilgi edinmiş olacak.

Müfettiş Turing; iOS & MacOS (Apple), Android ve Windows işletim sistemlerinde çalışabiliyor.

 

Windows için tıklayınız
iOS  için tıklayınız
MacOS (Apple) için tıklayınız
Android için tıklayınız

 

 

 

MÜFETTİŞ TURİNG OYUNU İÇİN GİZLİLİK POLİTİKASI

1. Tarih
Bu gizlilik politikası 30 Mayıs 2019 tarihinden itibaren geçerlidir.
2. Kişisel bilgiler
Oyunlarımızda, kullanıcı ve uygulamanın yüklü olduğu cihaz hakkında herhangi bir bilgi toplamıyoruz.
3. Uygulama İçi Satın Alma
Oyunlarımızda uygulama içi satın alımlar yoktur.
4. Reklamlar
Oyunlarımızda reklam gösterilmiyor.
5. Push Bildirimleri
Oyunlarımız push bildirimleri kullanmaz.
6. Çapraz Tanıtım
Oyunlarımız diğer oyunları tanıtmak için düğmeler ve afişler göstermez.
7. Güvenli İçerik
Oyunlarımızda sunduğumuz tüm içerik, uygulama derecelendirmesinde belirtilen yaş grupları için güvenlidir. Kullanıcıyı web sitemize götürebilecek linkler, Facebook, Twitter ve Youtube sayfalarında olduğu gibi diğer içerikleri potansiyel olarak gösterebilecek bağlantılar, her zaman ebeveyn kapısı tarafından korunur.
8. Gizlilik hakkında sorular
Gizlilikle ilgili sorular, e-posta mesajı ile turing@turing.org.tr adresine yönlendirilebilir.