İstanbul Kültür ve Edebiyat Atlası

İstanbul’a hizmet ve ihtimam göstermek en önemli görevleri arasında olan Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu; şehrin niteliklerini, kelimelerin en güzel ifadeleriyle birleştiren “İstanbul Kültür ve Edebiyat Atlası” adlı eseri 2015 yılında yayımlayarak İstanbul severlere sunmuştur. 

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından yayımlanan İstanbul Kültür ve Edebiyat Atlası adlı kitapta; eserlerini İstanbul’a adamış edebi şahsiyetler ile  bu şehir için bu şehirde çalışmalar yapmış kültür adamlarının şiir, mısra, beyit ya da paragraf şeklindeki alıntıları yer almaktadır. Alıntılar dışındaki metinlerde kitabın muhteviyatına uygun  edebi bir üslup kullanılarak okuyucunun zevk alması amaçlanmıştır. 

Şehrin belleğinin her açıdan ele alındığı İstanbul Kültür ve Edebiyat Atlası dört bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlerden ilki olan Mana; arka planında İstanbul’un geçmişten bugüne taşıdığı felsefesini ve anlamını hatırlatıyor. İkinci bölüm Mekan ise   edebiyatçıların duygu dünyasında izler bırakan şehrin mekanlarını hem aktarıyor hem yorumluyor. Üçüncü bölüm Hayat geçmişten bugüne İstanbul insanının gündelik hayatına göndermeler yapıyor. Kapalı Çarşı’dan Mısır Çarşısı’na, Sultanahmet’ten Süleymaniye’ye, Ayasofya’dan Kariye’ye, Galata Kulesi’nden Kız Kulesi’ne, Aziz Mahmud Hüdayi’den Yahya Efendi’ye şehrin mekan ve alışkanlıklarının arkasındaki gündelik hayatı öne çıkarıyor. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise İstanbul’un tarihteki dar boğazlarından bahsediyor. Günümüze yaklaştıkça şehre bakışın odağını arttırıyor. 

Özenli bir çalışma sonucunda son bir yıl içeresinde çekilen ve şehrin her anının, tüm renklerinin yansıtıldığı fotoğraflarla görsel bir şölen oluşturan kitap; dört yüzden fazla edebiyat ve kültür insanının biyografisi, bibliyografyası, fotoğraf dizini ile okuyucuya adeta iz sürdürmektedir.

İçerisindeki isimlerin belirlenmesinde geniş bir heyetin görev yaptığı “İstanbul Kültür ve Edebiyat Atlası”  kitabının temeli; temsil ettiği anlamları, sembolleşmiş mekânları, yaşanılan gündelik hayatı ve tarihi dönemeçleri ile edebi şahsiyetlerin ve kültür adamlarının gördüğü İstanbul'u yansıtmaktadır.

Eserin baskısı, cildi ve kağıdı konusunda titiz bir araştırma yapılmıştır. Birinci baskı olan; prestij baskısı 23x33 ölçülerinde, çökertme baskılı, keten kapak ciltli kitapta; hem fotoğrafların en doğal haliyle kağıda aktarılması hem de  kitabın ebat ve 568 sayfası düşünüldüğünde İstanbul’un belleğini  içeren bu kıymetli eserin  ağırlığını engellemek amacıyla “speciart white 92 gr” özel  bir kağıt tercih edilmiştir.
İstanbul Kültür ve Edebiyat Atlası, yeni ergonomik 16,5x24 ölçüleri ile Ağustos 2019’da 4000 adet olarak ikinci baskıya gidilmiştir. Okuyucuların yoğun ilgisini gören eserin, Kasım 2019’da aynı ölçüleriyle 3000 adet olmak üzere üçüncü baskısı yapılmıştır.

Turing;  tarihi, kültürü, sanatı, coğrafyası ve tabiatıyla İstanbul’un niteliklerinin en güzel söz ve fotoğraflarla anlatıldığı İstanbul Kültür ve Edebiyat Atlası’nı İstanbul sevdalılarına sunmaktan onur duymaktadır


 

Kitap için tıklayınız.