İstanbul Kahvehanesi

İstanbul Kahvehanesi
Cankurtaran, Kabasakal Cad. No: 5, Fatih, İstanbul
+90 (212) 458 15 15
elsanatlari@turing.org.tr

İstanbul Kahvehanesi; tarihi Sultanahmet Meydanı’nda yer alan Cedid Mehmed Efendi Medresesi’nin ev sahipliği yaptığı İstanbul Sanatları Çarşısı’nın bitişiğinde, klasik tarza bağlı kalınarak Türk kahvesi ve çay ikramının yapıldığı bir Turing işletmesidir.  

Bölgenin tarihi yapısıyla uyumlu Osmanlı İstanbulu’ndaki kahvehane ruhunu yansıtan mekân ile gündelik yaşamda önemli bir yere sahip olan Türk kahvesi kültürünün devam ettirilmesi amaçlanmaktadır. Nostaljik yapıya uygun sunumu ve kömür ateşinde ağır ağır pişirilen kahvesiyle İstanbul Kahvehanesi, Sultanahmet Meydanı’nı gezmeye gelenlere tarihi atmosferden uzaklaşmadan soluklanıp sohbet edebilme imkânı sağlamaktadır.

Geçmişte, İstanbul gündelik yaşamında önemli bir işletme olan kahvehaneler günümüzde de önemini sürdürmektedir. Kahvenin Osmanlı topraklarına tüccarlar vasıtasıyla 16. yüzyılda geldiği bilinmektedir. Peçevi tarihinde, kahvelere gelenlerin İstanbul’un ayak takımından olmadığı, şair, edip, ilim ve marifetten anlayan kimseler olduğu anlatılır. Her kahvehanede meclisler kurulur, kiminde kitap okunur, dinlenir, kiminde tavla, satranç oynanır, seyredilir, kiminde en yeni gazeller ve kasideler vecd ile okunarak gönüller bir araya getirilirdi. İstanbul’da kahvehanelerin yaygınlaşmasıyla kahve içmek ve yarenlik etmek amacıyla buralarda toplanan muhtelif zümrelerden ve değişik kültür seviyelerinden insanlar, çok hızlı gelişen bir kültürel birikim ortamı, sosyalleşme mekânı ve kamusal alan meydana getirmişlerdir

Kaynaklarda, ufak farklarla, Kanuni Sultan Süleyman devrinde 1551 veya 1554 tarihinde “Taht-el Kal’a” bugünkü Tahtakale semtinde, Halepli Hakem ve Şamlı Şems namında iki kişi tarafından, İstanbul’da ilk kahvehanenin açıldığı belirtilir. Daha sonra sayıları artarak, şehir tarihinde, işlevsel ve toplumsal değerleriyle, Yeniçeri Kahveleri, Semaî Kahveleri, Mahalle Kahveleri, Tulumbacı Kahveleri gibi çeşitlere ayrılan kahvehanelerden, hiçbiri günümüze ulaşamamıştır.

İstanbul Kahvehanesi de tıpkı eski zamanlarda olduğu gibi derin sohbetler eşliğinde kahvenizi yudumlayacağınız, kadim kahvehane kültürüne doğru nostaljik yolculuğa çıkacağınız, sakin bir ortam sunmaktadır. Birbirinden güzel renklere sahip, ince işlemeli fincanlarda eşsiz Türk kahvesini içmek isteyenleri Cedid Mehmed Efendi Medresesi’nde bulunan İstanbul Kahvehanesi'ne bekliyoruz.

İstanbul Kahvehanesi Çalışma Saatleri: Haftanın her günü 11.00 - 19.00

crosschevron-down