İstanbul Kahvehanesi

İstanbul Kahvehanesi
Cankurtaran, Kabasakal Cad. No: 5, Fatih, İstanbul
+90 (212) 458 15 15
elsanatlari@turing.org.tr

İstanbul Kahvehanesi; tarihi Sultanahmet Meydanı’nda yer alan Cedid Mehmed Efendi Medresesi’nin bitişiğinde klasik tarza bağlı kalınarak Türk kahvesi ve çay ikramının yapıldığı bir Turing işletmesidir.

Bölgenin tarihi yapısıyla uyumlu Osmanlı İstanbulu’ndaki kahvehane ruhunu yansıtan mekân ile gündelik yaşamda önemli bir yere sahip olan Türk kahvesi kültürünün devam ettirilmesi amaçlanmaktadır. Nostaljik yapıya uygun sunumu ve kömür ateşinde ağır ağır pişirilen kahvesiyle İstanbul Kahvehanesi, Sultanahmet Meydanı’nı gezmeye gelenlere tarihi atmosferden uzaklaşmadan soluklanıp sohbet edebilme imkânı sağlamaktadır.

Kahve Osmanlı topraklarına tüccarlar vasıtasıyla 16. yüzyılda gelmiştir. Mısır'ın fethinden sonra kahve ticaretindeki artış, kahve kültürünün halk arasında da yayılmasını sağlamıştır. İstanbul’da kahvehanelerin yaygınlaşmasıyla kahve içmek ve yarenlik etmek amacıyla buralarda toplanan muhtelif zümrelerden ve değişik kültür seviyelerinden insanlar, çok hızlı gelişen bir kültürel birikim ortamı, sosyalleşme mekânı ve kamusal alan meydana getirmişlerdir.

İstanbul Kahvehanesi de tıpkı eski zamanlarda olduğu gibi derin sohbetler eşliğinde kahvenizi yudumlayacağınız sakin bir ortam sunmaktadır. Birbirinden güzel renklere sahip, ince işlemeli fincanlarda eşsiz Türk kahvesini, İstanbul Kahvehanesi’nde içebilirsiniz. Bu kültürü yakından tatmak isteyenleri Cedid Mehmet Efendi Medresesi’nde bulunan İstanbul Kahvehanesi'ne bekliyoruz.

crosschevron-down