Havuzlu Asmazlar Konağı

Havuzlu Asmazlar Konağı
Hacıhalil, Beybağı Sok. No: 18 Safranbolu, Karabük
+90 (370) 712 14 44
safranbolu@turing.org.tr

Havuzlu Asmazlar Konağı, Karabük’ün turistik ilçesi olan ve Osmanlı mimarisinin karakteristik özelliklerini yansıtan Safranbolu’da bir Turing işletmesidir. Bölgenin en büyük konağı olan ve Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından satın alınarak aslına uygun şekilde restore edilen konak, 1988 yılında Safranbolu’nun ve Anadolu’nun ilk geleneksel butik oteli olarak açılmıştır. Yapıya ismini veren havuzlu salon, geleneksel tarzda döşenmiş odalar, serin sofalar ve yeşil bahçesiyle oldukça geniş alana sahip olan konak, Anadolu’daki geleneksel Osmanlı üslubunu yansıtır. Havuzlu Asmazlar Konağı, günümüzde Butik Otel şeklinde hizmet vererek tarihi atmosferden uzaklaşmadan otantik bir ortamda konaklamak isteyen misafirlerine ev sahipliği yapmaktadır. 

Osmanlı sivil mimarisinin nadide örneklerinden biri olup 1994 yılında Unesco Dünya Mirası Listesi’ne alınan Safranbolu Evleri, bugünkü yapısını 18 ve 19. yüzyıllarda kazanmıştır. Osmanlı mimarisinin yazılı olmayan kuralı neticesinde Safranbolu’da hiçbir ev diğerinin manzarasını kapatmadan, tabiat ile uyumlu bir şekilde inşa edilmiştir.  

Havuzlu Asmazlar Konağı da bu denge sonucunda eski çarşı merkezine yakın bir konumda inşa edilmiş olup ilk sahiplerinin, tımar beylerinden Hüseyin Ağa olduğu bilinmektedir. Zamanında konağın çevresi bağlık olduğundan, bu bölgeye halk arasında beyin bağı denmiş ve günümüzde ise konağın bulunduğu sokak “Beybağı” olarak kalmıştır.  

Sonrasında Kazan Türklerinden olup Eskipazar’a yerleşen “Ağsımazlar” ailesi konağı satın almış ve yıllar içerisinde çevresine başka konaklar da yapmışlardır. Halk arasında dilden dile konağa ve aileye Asmazlar denmeye başlanmıştır.

Giriş katında bulunan ve konağa ismini veren havuzlu salon, yaklaşık 100 metrekare genişliğinde olup ahşaptan oyma tavanı ve yaklaşık 2 metre derinliğindeki meşhur havuzu ile gelenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Konağın salonundaki aslanağzı musluklu iç havuz; serinlik vermesi, olası yangınlara karşı su deposu olarak kullanılması ve konuşulan konuyu içeride muhafaza etmesi bakımından kullanılmakta olup akan suyun sesi ile dinlenmek isteyen misafirlere güzel bir atmosfer sunmaktadır.

Arka bahçe girişinde bulunan mahzen katında, konağın otantik büyük ocağının da yer aldığı 60 kişilik yemek salonu yer almaktadır.

Havuzlu Asmazlar Konağı 2024 yılının Nisan ayında tekrardan hizmete açılacaktır.

Rezervasyon işlemlerinizi konağın resmi internet sitesi üzerinden yapabilirsiniz.

crosschevron-down