Haber / Duyuru

İstanbul Kültür ve Edebiyat Atlası Tanıtım Toplantısı

KASIM 25, 2015

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu uzun bir aradan sonra yayıncılık alanındaki faaliyetlerine yeni bir anlayış ve heyecanla devam ediyor. Turing’in yaşadığımız şehrin sevdalılarına armağan ettiği “İstanbul Kültür ve Edebiyat Atlası” kitabının tanıtım toplantısı, 28 Kasım 2015 Cumartesi günü TTOK Seyrantepe Genel Merkez Başkanlık Salonu’nda  11.30 - 13.00 saatleri arasında gerçekleştirildi.

Programın başında davetliler Cumhurbaşkanlığı Korosu Solisti Bekir Ünlüataer’in “Sana Dün Bir Tepeden Baktım Aziz İstanbul” diyerek başladığı, İstanbul’un yedi tepesinden mülhem yedi şarkısından oluşan muhteşem konserini adeta nefeslerini tutarak dinlediler.

TTOK Başkanı Dr. Bülent Katkak’ın teşekkür konuşmasının ardından eserin danışmanı, Mimar Sinan Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abdullah Uçman, alıntılar dışındaki metinleri hazırlayan M. Davut Göksu ve fotoğrafların tamamına yakınını çeken fotoğraf sanatçısı Nevzat Yıldırım misafirlere kendi açılarından “İstanbul Kültür ve Edebiyat Atlası”nın hazırlanış serüvenini anlattılar.

Davetliler arasında bulunan eserde yer alan edebiyat ve kültür adamlarının yanı sıra isimleri İstanbul’la özdeşleşmiş ünlü şahsiyetler ile kamu kurum ve kuruluşların temsilcilerine ve katılan herkese kitabın takdim edildiği toplantı kurum bahçesindeki Yeşil Sera’da İstanbul’a özgü ikramlarla son buldu.

TTOK tarafından yayınlanan İstanbul Kültür ve Edebiyat Atlası,  eserlerini İstanbul’a adamış edebi şahsiyetler ile  bu şehir için bu şehirde çalışmalar yapmış kültür adamlarının şiir, mısra, beyit yada paragraf şeklindeki alıntıları yer almaktadır.

Özenli bir çalışma sonucunda son bir yıl içeresinde çekilen ve şehrin her anının, tüm renklerinin yansıtıldığı fotoğraflarla görsel bir şölen oluşturan kitap; dört yüzden fazla edebiyat ve kültür insanının biyografisi, bibliyografyası fotoğraf dizini ile okuyucuya adeta iz sürdürmektedir. İçerisindeki isimlerin belirlenmesinde geniş bir heyetin görev yaptığı “İstanbul Kültür ve Edebiyat Atlası”  kitabının temeli; temsil ettiği anlamları, sembolleşmiş mekanları, yaşanılan gündelik hayatı ve tarihi dönemeçleri ile edebi şahsiyetlerin ve kültür adamlarının gördüğü İstanbul'u yansıtmaktadır.

Turing;  tarihi, coğrafyası ve tabiatıyla İstanbul’un niteliklerinin en güzel söz ve fotoğraflarla anlatıldığı İstanbul Kültür ve Edebiyat Atlası’nı  İstanbul sevdalılarına sunmaktan onur duymaktadır.