Faaliyet Raporları

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’nun 2016-2018 ve 2019-2021 yıllarına ait faaliyet raporları hakkında bilgiye bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Cumhuriyetimizin ilanından bir hafta sonra 6 Kasım 1923’te Reşit Saffet Atabinen öncülüğünde “Türk Seyyahin Cemiyeti” adıyla kurularak; Türkiye tarihine, turizmine, eğitimine, kültürüne ve sanatına dair öncü çalışmalar yürüten Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu, kamu yararına hizmet etmeyi 1923 yılından beri sürdürmektedir.

Yönetim kurulumuzca hizmeti devraldığımız günden bugüne, biz de triptik ve turistik işletmelerimizdeki yeniden yapılandırma çalışmalarının yanında; eğitim, kültür ve sanat başta olmak üzere pek çok alanda örnek çalışmalar yürütmekte, sosyal sorumluluk projeleri hayata geçirmekte, kamu kurum ve kuruluşlarıyla iş birliği yaparak gerek ulusal gerekse uluslararası projelerde yer almaktayız.

Yönetim kurulumuzun yayın faaliyetlerini artırma ve çeşitlendirme kararı almasıyla hemen her konuyu ele alan Derneğimiz özellikle de İstanbul’un tanıtımına katkı sağlayacak öğretici, bilgilendirici eserleri eğitim ve kültür dünyasına kazandırmayı amaçlamıştır. Göreve geldiğimiz günden itibaren 37 adet yeni yayınımız ve her üç ayda bir düzenli olarak toplamda 33 sayı çıkardığımız Turing Dergisi’ni de siz değerli okuyucularımızla buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İlk kez “90. Yılında 90 Başarılı Üniversite Öğrencisine Burs” sloganı ile başlattığımız Turing Başarı Bursu ve bu kapsamda düzenlenen faaliyetlerimiz 2022 yılında gelişerek ve genişleyerek devam etmektedir. Burs projemizle bugüne kadar toplamda 5622 öğrenciye karşılıksız burs verilmiştir. Turing Başarı Bursu ile öğrencilerimize sağladığımız maddi desteğin ötesinde düzenlediğimiz kültür-sanat, eğitim faaliyetleriyle onların kişisel gelişimlerine katkı sağlamak birinci önceliğimiz. Başarılı öğrencilerin bursiyer olduğu projemiz ile farklı disiplinlerde okuyan üniversite öğrencileri Turing çatısı altında kendilerini hayata hazırlama imkânı buluyor. 2022 yılında 1630 mezun sayısı ile Türkiye’nin hemen her yerinde iş hayatına atılan mezunlarımızla burs projemiz daha da anlam kazanıyor. Genel Merkezimizde İngilizcenin tüm kurları, Almanca, İspanyolca, Fransızca, Rusça, Arapça vb. dil kurslarımıza ek olarak sınavlara yönelik ALES, YDS, KPSS kursları açılarak bugüne kadar 5860 öğrencimiz eğitimlerden istifade etmiştir.

Gelenekselleşen konser, seminer, öğrenci programları, film-belgesel gösterimleriyle kültür-sanat ve eğitim faaliyetlerimiz; siz değerli üyelerimiz, öğrencilerimiz ve misafirlerimiz tarafından ilgiyle takip edilmektedir. 2013-2022 yılları arasında derneğimiz bünyesinde üye ve öğrencilerimize yönelik 224 konser, 433 konferans, 408 yerli-yabancı film ve belgesel gösterimi, 144 öğrenci sunumu, 6 yarışma programı, 13 kitap tanıtımı, 164 atölye çalışması, 3 gönüllülük faaliyeti, 12 tanışma toplantısı ve 71 iftar daveti ile toplamda 1478 farklı program hazırlanmıştır. Derneğimiz düzenlediği etkinlik sayısı ve çeşitliliği ile bir ilke imza atmıştır.

Tüm bu faaliyetlerimizin detaylarını sayfaları arasında bulabileceğiniz “Yönetim Kurulu Faaliyet Raporları”mızı siz değerli okuyucularımıza takdim etmekten memnuniyet duyuyoruz.

crosschevron-down