Çocuk ve Trafik

Çocuk ve Trafik

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu, çocuk ve trafik konulu projesi ile bir çalışmaya daha imza atmıştır. Çocuklarda trafik bilincinin ve farkındalığının erken yaşta oluşmasına yönelik başlattığı sosyal sorumluluk projesi kapsamında, hazırladığı trafik boyama kitapları ve çizgi film eğitim materyallerini çeşitli pilot okullarda ücretsiz olarak dağıtmaktadır.

Boyama Kitabı, okul öncesi ve ilkokul seviyesi için ayrı ayrı hazırlanmıştır. Okul Öncesi Boyama Kitabı’yla 3-5 yaş arasındaki çocuklara, İlkokul Boyama Kitabı’yla 5-9 yaş arasındaki çocuklara trafik kuralları anlatılmaktadır. Çocuk ve Trafik projesi kapsamında çizgi film çalışmasıyla da gerek araçlar gerekse yayalar için geçerli olan trafik kurallarının görsel içeriklerle desteklenerek 5-9 yaş arası çocuklara aktarılması amaçlanmaktadır. Bu projeyle aynı zamanda şehir hayatına uyum sağlayacak bilgiler verilmesi, soyut algı, kelime dağarcığı, muhakeme yeteneği, çoklu zekâ kuramına bağlı olarak merak duygusu, toplumsal ve kültürel değerler, tümevarım ve tümdengelim becerisi ile genel kültür gibi gelişim alanlarının desteklenmesi hedeflenmektedir. 

Çocuk ve Trafik projesi kapsamında, Pepe ve Ayas çizgi filmlerinin senaryo yazarı Uzman Psikolog Yasemin Meriç Kazdal tarafından eğitim materyallerinden oluşan “Şimdi Anladım” adlı çizgi film hazırlanmıştır. Filmde 7-8 yaşlarında ilkokul öğrencisi iki arkadaş olan Ömer ve Zeynep’in arasında geçen konuşmayla çocukların en önemli gelişim ve öğrenme motivasyonu olan “merak” duygusu üzerinden bir kurgu oluşturulmuştur. Çizgi film; minyatür bir şehir oluşturan iki arkadaşın, gerçek hayatta binlerce insan ve aracın nasıl olup da sorunsuz bir şekilde, düzen içerisinde ilerleyebildiğini sorgulamasıyla başlar. Bir yandan oyun oynamaya devam eden bu iki arkadaş, diğer yandan da bu iki sorunun peşine düşerek trafik ve kurallarıyla ilgili bilgilerini birbirleriyle paylaşır. Çocuk ve Trafik projesi kapsamında yapılan bu çizgi filmi izlerken aynı anda hem işitsel hem de görsel algı kanallarını kullanan çocukların trafik kurallarını daha hızlı ve net bir şekilde öğrenmeleri hedeflenmiştir.

Turing, trafik eğitim yayınlarıyla çocuklara trafik bilincinin keyifli bir şekilde verilmesini amaçlamaktadır. Kurumumuz, eğlenerek öğrenmenin çocuklar üzerindeki olumlu etkisinden yola çıkarak alandaki çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir.

Trafik Kuralları Aktivite Kitabı
Trafik Boyama Kitabı
crosschevron-down