Burs Hakkında

Turing Bursiyerleri

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu, öğrencileri Yükseköğretim Başarı Bursu’nun yanında eğitim-öğretim yılı süresince çeşitli kültür-sanat faaliyetleri, yabancı dil kursları, atölyeler ve yurt içi-yurt dışı geziler ile desteklemektedir.

Burs başvurusunda bulunmadan önce sayfamızda yer alan sıkça sorulan sorular kısmını sizler için hazırladık.

10. yılını geride bırakan Yükseköğretim Başarı Bursu ile alakalı en çok sorulan soruların derlendiği bu sayfada burs başvurusunun aşamalarından, başvuru sisteminin kullanımına, öğrencilerden beklenen eğitim bilgilerinden, sonuçların açıklanmasına pek çok konuda bilgi yer almaktadır.

Sorulara tıkayarak ilgili cevaplara ulaşabilir, Turing burs başvurusu hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz turing.genclik@turing.org.tr adresine mail atabilirsiniz.

Burs Başvurusu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bursa başvuru için herhangi bir şehir, üniversite (Özel/Devlet), bölüm, kısıtlaması var mı?
Bursa başvuru için herhangi bir bölüm kısıtlaması bulunmamaktadır. YÖK’e bağlı İstanbul ve Ankara’da bulunan bütün üniversitelerin, bütün bölümlerinde okuyan öğrenciler burs başvurusunda bulunabilirler. İstanbul ve Ankara’da Özel veya Vakıf üniversitesinde okuyan öğrencilerin Turing bursuna başvurabilmeleri için %100 burslu olmaları gerekmektedir. Daha düşük burs oranı olanların başvuruları değerlendirilmemektedir.
Burs'a T.C. Vatandaşı olmayan bir öğrenci başvurabilir mi?
Turing bursuna sadece T.C. Vatandaşı olan öğrenciler başvurabilmektedir.
Verilen burs geri ödemeli bir burs mudur?
Verilen burs geri ödemeli burs değildir.
Bursun geçerliliği ne kadardır?
Bir eğitim-öğretim dönemi süresince burs verilmektedir. (Dönem içerisinde kaç ay burs verileceği, her yıl bursiyer seçimi tamamlandıktan sonra burs komisyonu tarafından belirlenmektedir.) Ayrıca burs için her sene yeniden başvurmak gerekmektedir.
Burs Yönetmeliğinde yazan "etkinliklere katılma" şartı nedir?
Turing olarak sene boyunca birtakım eğitimler, kültür-sanat faaliyetleri, atölyeler ve geziler düzenlenmektedir. Bursiyer öğrencilerden her ay için belli bir oranda istedikleri etkinliklere katılım göstermeleri istenmektedir. Etkinliklerde boş kontenjan olduğu sürece diledikleri tüm etkinliklere de katılım sağlayabilmektedirler.
Öğrencilere sağlanan bursların türleri nelerdir?
Başvuruda bulunan öğrencilere ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora bursu verilebilir.
Başvurumu mail ile gönderebilir miyim?
İnternet üzerinden başvuru formunu doldurmadan yapılmış başvurular geçerli sayılmayacaktır. Mutlaka internet sitemizdeki (www.turing.org.tr) "Burs Başvuru Sistemi" nden başvuru yapılmalıdır.
Başvuru esnasında TCKN hatası veriyor? Sistemde bir sıkıntı mı var?
Sistemde herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Bu hata doğum tarihinin uygun formatta (YYYY/AA/GG) yazılmamasından; öğrenci numarasının başına harf, işaret konulmasından, boş alan bırakmaktan veya formda belirtilmiş diğer formatlara uyulmamasından ileri gelmektedir.
Sisteminiz üzerinden burs başvurusu yapmaya çalışıyorum ama, Üniversite adı / Fakülte adı / Bölüm adı listede gözükmemekte ne yapmalıyım?
Eksik eğitim bilgilerinizin sisteme eklenmesi için, “Üniversite adı / Fakülte adı / Bölüm adı” şeklinde bilgilerinizi turing.genclik@turing.org.tr adresine mail gönderebilirsiniz, kısa süre içerisinde sisteme eklenecektir.
İnternet üzerinden başvurumu yaptım, şimdi ne yapmam gerekiyor?
Başvuru formunu doldurup gönderdikten sonra sonuçların açıklanmasını beklemelisiniz.
Sonuçlar ne zaman açıklanacak?
Burs başvuruları sizlere belirtilen tarihte sona ermektedir. Burs komisyonunca başvuruların değerlendirmesi yapılarak çalışma sonunda mülakata hak kazanan öğrenciler belirlenmektedir. Öğrenci mülakata hak kazanıp kazanmadığını burs başvurusu yaptığı sistem üzerinden takip edebilir.
Mülakata hak kazandıysam ne yapmalıyım?
Burs başvurusunu yaptığınız sisteme giriş yaparak size en uygun mülakat tarihini seçip, istenen evraklarla birlikte o tarihte; İstanbul’da okuyan öğrencilerin Turing İstanbul Genel Merkezi’nde, Ankara’da okuyan öğrencilerin de Turing Ankara merkezinde olması gerekmektedir.
Turing İstanbul ve Ankara merkezlerinizin açık adresleri nedir?
İstanbul Turing Genel Merkez Adresi: Huzur Mah. Fazıl Kaftanoğlu Cad. No:2 Sarıyer / İstanbul

Ankara Turing Adresi: Bahçelievler 54.Cadde 50.Sokak No:7 Kat:1 Çankaya / ANKARA
crosschevron-down