Başkanlarımız

Başkanlarımız
Kurucu Başkanımız
Dr. Bülent KATKAK

Dr. Bülent Katkak

Dr. Bülent Katkak (29 Mayıs 1953, İstanbul) kültür-sanat ve turizm alanlarındaki çalışmalarıyla tanınan, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı, Klinik Psikolog, Doktor. 

İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nün ardından Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı’nda doktora yaptı. 1988 yılından beri turizm sektöründe öncü ve yenilikçi fikirlerle Eman Turizm seyahat acentası kurucusu olup, TÜRSAB’da Denetim ve Yönetim Kurulu üyesi ve ikinci başkan görevlerinde bulundu. Öğrencilik yıllarından itibaren Milli Türk Talebe Birliği, Türkiye Yeşilay Cemiyeti, Beyoğlu Sosyal Market Vakfı, Şişli Camii Vakfı, İTO Bilgiyi Ticarileştirme ve Araştırma Vakfı, İstanbul Kültür Sanat Vakfı, Türkiye Gezginler Derneği, Topkapı Sarayı Sevenler Derneği, Boğaziçililer Derneği, Okmeydanı Spor ve Eğitim Vakfı, TÜRÇEK Derneği, Balkanlar Medeniyet Derneği, Fahri Trafik Müfettişleri Derneği vb. sivil toplum kuruluşlarında ve Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu’nda üye olup çeşitli görevlerde bulundu. 

Halen İstanbul Enderun Eğitim Vakfı Mütevelliler Kurulu Başkanı, Kültür Kenti Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve Turizm Seyahat Acentaları Vakfı Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. Üç dönem (15 yıl) Beyoğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclisinde bulunan Dr. Katkak, Kültür Sanat ve Turizm Komisyonu Başkanlığı yapmış ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Danışma Kurulu’nda bulunmuştur. Kuruluşundan itibaren 12 yıl Beyoğlu Kent Konseyi Başkanlığını yürüten Dr. Katkak, 6,5 yıl İBB Şehir Tiyatroları Yönetim Kurulu’nda yer almıştır.


Başaran Ulusoy

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’nun 8 Haziran 2011 ve 17 Nisan 2012 tarihleri arasında 16. Yönetim Kurulu Başkanlığını üstlenen Başaran Ulusoy; TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği) Başkanlığı’nı uzun yıllar sürdürmüş bir iş adamıdır.


Dr. Uğur İbrahimhakkıoğlu

Adalet Bakanlığı Müsteşarlığı ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Asıl Üyeliği gibi görevlerde bulunan Dr. Uğur İbrahimhakkıoğlu; TTOK’nın 2006-2011 yıllarında 15. Yönetim Kurulu Başkanı’dır.


Prof. Dr. Mustafa İsen

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’num 14. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 5 Mart 2005 ve 24 Nisan 2006 tarihleri arasında gerçekleştiren akademisyen ve bürokrat Prof. Dr. Mustafa İsen aynı zamanda TBMM 25. ve 26. dönem milletvekilidir.


Melih Ferit Epikmen

Türkiye’de turizmin öncülerinden, turist rehberi ve gezgin Melih Ferit Epikmen; 9 Temmuz 2003 tarihinde Türkiye Turing ve Otomobil Kurumunun 13.  Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilmiş ve bu görevini  5 Mart 2005 tarihine kadar sürdürmüştür.


Çelik Gülersoy

İstanbul başta olmak üzere Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu için çok değerli çalışmalara imza atan Çelik Gülersoy, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezuniyetinin ardından işe başladığı Turing’de 1947 yılında memur, 1957 yılında müdür yardımcısı, 1961-1965 yılları arasında hukuk müşaviri, 1965’ten 2002 yılına kadar ise Genel Müdür olarak görev yapmıştır. TTOK’nın 11 başkanı ile çalışan Çelik Bey, 2002 yılında bu kez kendisi Yönetim Kurulu Başkanı olmuş ve görevini bir yıl sürdürmüştür. Çelik Gülersoy’a Turing için yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Onursal Başkan unvanı verilmiştir.


Prof. Dr. Güler Temizkan

Prof. Dr. Güler Temizkan, takvimler 1 Mayıs 2000 tarihini gösterdiğinde Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu Başkanlık makamına seçilerek, Kurumun ilk ve tek kadın başkanı olmuştur. Moleküler Biyoloji ve Genetik dalında Profesör olarak görev yapan Temizkan, Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 2002 yılında tamamlamıştır.


Nejat Olcay

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’nun 1997 – 2000 yılları arasında görev yapan 10. Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Olcay, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olup bankacılık alanında ve özel sektörde önemli işlere imza atmıştır.


Hadi Sağnak

1956 yılında İstanbul Vali Yardımcısı olan Hadi Sağnak,  Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’nun 1990 – 1997 yıllarında görev yapmış 9. Yönetim Kurulu Başkanı’dır.


Prof. Dr. Mustafa Kemal Kutlu

Prof. Dr. Mustafa Kemal Kutlu, 1976 – 1990 tarihleri arasında Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilmesiyle Reşit Saffet Atabinen’den sonra Turing’in en uzun süre (14 yıl) görev yapan başkanıdır. Yol ve Trafik Kürsüsü’nde Profesör olan Kutlu, İTÜ İnşaat Mühendisliği bölümü mezunudur.


Feridun Dirimtekin

Yed-i Adil Dönemi’nin ardından yapılan Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilen, kurumun şeref üyelerinden Arkeolog ve Sanat Tarihçisi Feridun Dirimtekin, bu görevini 1976 yılına kadar başarıyla sürdürmüştür.


Prof. Dr. İlhan Akın

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı olarak 1975 görev yapan Prof. Dr. İlhan Akın; Yed-i Adil Kurulu tarafından 1975 – 1976 yılları arasında Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’na başkan olarak atanmıştır.


Nuri Pere

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’nun 1974 - 1975 tarihleri arasında beşinci başkanı olan Nuri Pere, bankacılık alanındaki çalışmalarıyla tanınmakta olup ülkemizde nümismatik (para bilimi) biliminin gelişmesinde önemli rol oynamıştır.


Nejat Eczacıbaşı

Kurumumuzun 1966-1974 yılları arasında dördüncü başkanı olarak görev yapan Nejat Ferit Eczacıbaşı, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı olmakla birlikte Türkiye'de ilaç sanayisinin öncüleri arasında yer almaktadır. Eczacıbaşı aynı zamanda Türk Eğitim Vakfı ve 1972'den beri Uluslararası İstanbul Festivali'ni düzenleyen İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın da (İKSV) kurucularındandır.


Dr. Ahmet Şükrü Emed

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’nun 6 Mayıs – 28 Eylül 1966 tarihleri arasında üçüncü başkanı olarak görev yapan Ahmed Şükrü Emed, Psikiyatri ve Nöroloji alanlarında uzman doktor olmakla birlikte; TBMM VI. dönem milletvekilidir.


Mahmut Nedim Gündüzalp

Türkiye Büyük Millet Meclisi, VII.  ve VIII.  dönem Edirne milletvekilliği ve 1947-48 yılları arasında Ticaret Bakanlığı görevini yapmış olan Mahmut Nedim Gündüzalp, Kurucu Başkan Reşit Saffet Atabinen’in vefatının ardından 12 Mayıs 1965’te kurum başkanlığına seçilmiştir. Mahmut Nedim Gündüzalp, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’nun ikinci başkanı olup bu görevi 6 Mayıs 1966 tarihine kadar sürdürmüştür.


Reşit Saffet Atabinen

Diplomat, siyaset adamı ve entelektüel bir kişi olan Reşit Saffet Bey; TBMM III. ve IV. dönem milletvekilliği yapmış, Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti'nin kurucu üyeliğini üstlenmiştir. 1923’te Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’nun kurucu başkanı olmuş ve görevini 1965 yılına kadar sürdürmüştür.

Reşit Saffet Atabinen

Reşit Saffet Bey

Diplomat, siyaset adamı ve entelektüel bir kişi olan Reşit Saffet Bey, Osmanlı’nın son dönemlerinde yetişmiş çok yönlü aydınlardan biridir. III. ve IV. dönem Kocaeli milletvekilliği yapmış, Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti'nin kurucu üyeliği ve Academie des Sciences Morales et Politiques'in ilk Türk muhabir üyeliği gibi pek çok görevi yaşamı boyunca üstlenmiştir. “Türk Seyyahin Cemiyeti” adıyla 6 Kasım 1923’te kurulan Turing’in kurucu başkanlığını 1965 yılına kadar sürdürmüştür. 

Reşit Saffet Bey, 4 Eylül 1884’de İstanbul Sarıyer’de doğmuştur. Kadıköy Frerler Kolejine girerek buradan 1900'de mezun olduktan sonra 1904'de Paris'te "Ecole Libre de Science Politiques"den diploma almış, Fransızcayı da ana dili gibi kullanmayı öğrenmiştir. Sonraki yıllarda çeşitli diplomatik görevler alan Atabinen, 1918-1920 yıllarında İsviçre'de ulusal bağımsızlığın tanıtımı için kitap ve makaleler yayımlamış ve konferanslar düzenlemiştir. 1922'de Lozan Sulh Konferansının ilk bölümünde Türk Murahhas heyetinin genel sekreterliğini yapmıştır. Milletvekilliği yaptığı sırada Avrupa'nın değişik kentlerinde toplanan uluslararası bilimsel, ekonomik ve politik kongre ve konferanslara Türk delegesi olarak katılmıştır. 1923’te Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’nun kurucu başkanı olmuş ve 1933-1955 yılları arasında Uluslararası Olimpiyat Komitesi Türkiye temsilciliği görevini yürütmüştür. 

Reşit Saffet Atabinen, 1 Ağustos 1930 tarihinden itibaren "Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu Belleteni" (Bulletin Officiel du Touring et Automobile Club de Turquie)  dergisinin çıkarılmasında büyük emekler vermiş, yazı işlerini bizzat idare etmiştir. Bu çalışmaları neticesinde Turing Dergisi, kesintisiz yayın hayatında kalması ile en eski dergilerden biri olmuştur. 

Yerli ve yabancı gazete ve dergilerde yazıları çıkmış, pek çok kitap yazmıştır. Türkçe eserlerinden bazıları şunlardır; Osmanlı Tarihi-Mali Dersleri, İstanbul 1913, Umumi Harbin Menşeleri, İstanbul 1916, Kafkas Etekleri Türk Ticaret Yolları, İstanbul 1918, Türklük ve Türkçülük İzleri, Türk Ocakları Neşriyatı, Ankara 1931, Şarki Avrupa’da Türk Kanı ve Medeniyeti İzleri.

Fransızca olarak kaleme aldığı başlıca eserler arasında ise; L’Effort Ottoman, Rudeval éd.Paris 1906, Les Turcs de Perse, Ed. Revue de Hongrie, Budabest 1911, L’Islam, des Turcs et la Société des Nations, Genéve 1919, La Politique économique de la Turquie Kemaliste, Libr. Persco, Paris 1934 yer almaktadır. 

Katıldığı uluslararası toplantılar, yurt dışında verdiği konferanslar, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu vasıtasıyla yapmış olduğu pek çok faaliyet ile ülkemizin tanıtımına ve turizmin kalkınmasına önemli katkılar yapan Reşit Saffet Atabinen, 2 Şubat 1965 günü İstanbul’da vefat etmiştir.

crosschevron-down