Ayasofya Konakları

Ayasofya Konakları
Cankurtaran, Soğukçeşme Sok. Fatih, İstanbul
+90 (212) 513 36 60
turing@turing.org.tr

Ayasofya Konakları; Topkapı Sarayı ile Ayasofya Camii’nin yüksek duvarları arasında kalan ve tarihi dokusunu günümüze kadar muhafaza edip gravürlere, resimlere, fotoğraflara konu olan Soğukçeşme Sokağı’nda inşa edilmiş ahşap evlerdir.

Adını III. Selim dönemine ait mermer bir Türk çeşmesinden alan sokağın, mevcut gravürlerinden de yola çıkılarak ilk kez 18. yüzyılda biçimlendiği tahmin edilmektedir. Sağında tüm ihtişamıyla Bâb-ı Hümâyun, solunda ise barok üslubun İstanbul’daki en güzel örneklerinden biri; Ayasofya İmaret Kapısı bulunan Soğukçeşme Sokağı, Gülhane Parkı’na kadar uzanan Arnavut kaldırımlarıyla gezginleri tarihi bir atmosferde yolculuğa çıkarmaktadır.  

Sokak boyunca sarayın duvarlarına usulca yaslanmış her biri farklı renkte 9 konak ve geniş bahçeli Konuk Evi’nden oluşan Ayasofya Konakları, son dönem Osmanlı mimarisinin özelliklerini yansıtır. Devrin saray erkânı ve Ayasofya Camii personelinin yaşadığı konaklar gerek konumları gerekse yapılış üslupları açısından Osmanlı sivil mimarisinin en nadide örneklerini yansıtmaktadır. Geleneksel mimarimizin güzide numunelerinden olan bu konaklar ne yazık ki zamanla kendi kaderlerine terk edilmiş, evlerin çöküp yok olmasına, yıkılıp betonlaşmasına engel olunamamıştır.

Tarihi sokakta oldukça kötü durumda olan bu evler, 1985-86 yıllarında Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından kültür ve turizm hayatına kazandırılmak amacıyla restore edilmiştir. Dönemin örnek ve öncü işletmelerinden olup sokağa adeta bir inci gibi dizilen konaklar, yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çeker. 

Soğukçeşme Sokağı’ndaki tüm konakların mülkiyeti kuruma ait olup işletim hakkı süreli olarak profesyonel şirketlere kiralanmaktadır. Günümüzde otelcilik alanında dünyanın en itibarlı otel zincirlerinden olan “Hilton, Curio Collection” markası tarafından işletilmektedir.

Böylelikle Hagia Sofia Mansions-Curio Collection by Hilton adıyla Türkiye’deki ilk Curio Collection oteli Sultanahmet’te, Turing tesislerinde açılır. Dorak Holding tarafından hayata geçirilen proje ile tarihi yarımada içerisinde yer alan bu eşsiz sokağın konakları tek bir çatı altında toplanmıştır. Turing’in Sultanahmet’teki işletmeleri bölge turizmine büyük bir katkı sağlarken; ziyaretçilerine de tarihin bir parçası olan konaklarda unutamayacakları bir deneyim yaşatmaktadır.

crosschevron-down