Ebru
Hat
Cam Süsleme
Seramik - Porselen
Minyatür - Tezhip
Kumaş Boyama - Pentür
Folklorik Bebek Yapımı

Ebru Sanatı
Eğitmen Hakkında
Resim Galerisi
Kursa Katılanlar

Ebru Sanatı
Ebru sanatı su üzerinde şekil çizerek, renkleri sınırsız değişimlerle birbirleriyle kucaklaştırma ve kaynaştırma sanatıdır. Gökyüzünde şafak veya gurup vakti bulutların üzerinde ve ufukta oluşan, bir anda değişip kaybolan semavi güzellikleri yeryüzüne aksettirerek, onların ağaç yeşiline ve toprak rengine olan hasretini giderdikten sonra, bu tablonun kağıt üzerinde edebileştirilmesidir. Ebru, Farsça "ebr", Çağatayca "ebre" yani bulutumsu, hare gibi dalgalı anlamında kullanılır. Kaynağının 15. yüzyılda Orta Asya'daki Türklere ait olduğu sanılmaktadır. İpek Yolu ile Anadolu'ya kadar gelmiş ve en güzel örneklerini burada vermiştir. Ebru, Osmanlı'da yüzyıllar boyunca tezhip ve hat ile birlikte kitap sayfalarında, murakka kenarlarında, ciltlerde, yazı boşluklarında ve koltuklarında kullanılmakla birlikte günümüzde başlı başına bir sanat eseri olarak düşünülmekte ve sergilenmektedir.

Eğitmen Hakkında
Fuat Başar 07.03.1953 tarihinde Erzurum'da dünyaya geldi. İlk, orta, lise ve tıp tahsilini bu şehirde yaptı. Erzurum Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okudu. 1977 yılında ebru çalışmalarına başladı. 1980 yılında İstanbul'a yerleşti. Ebru ustası Mustafa Düzgünman'la çalışmalarına devam etti. 1989'dan beri ebru icazeti aldı. Bu tarihten itibaren profesyonel ebrucu olarak hayatını sürdürmektedir.

Sanatçı, yurtiçi ve dışında 300'ün üzerinde kişisel ve karma sergilere katıldı. Uluslararası birçok sanat faaliyetine katıldı. Amerika, Almanya, Japonya, Malezya ve diğer birçok ülkede ebru sanatı tanıtımında bulundu. Türkiye ve dünya çapında birçok ebru ustasını yetiştirdi.

Ebru konusunda yayınlanmış bir kitabı ve birçok makalesi vardır. Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Ebru Fizikokimyası konusunda çalışmalarda bulundu. Sanat konulu TV, Radyo programları hazırladı. Çeşitli belgesellerin hazırlanmasına katkıları oldu.

Kültür Bakanlığı Süleymaniye Ebru Kursu hocalığını 8 yıldır devam ettirmektedir. Öğrenci yetiştirmeye ve ebru konusunda her yönüyle çalışmalarına devam etmektedir.

1976 yılında hat sanatına ilgi duyarak çalışmalarına başladı. O dönemlerin en büyük hat sanatçısı olan Hattat Hamid Aytaç'dan 1980 yılında yazı diploması aldı. Bu tarihten beri profesyonel hat sanatçısı olarak hayatını sürdürmektedir.

Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (GESAM) üyesi olan sanatçı, ulusal ve uluslararası birçok hat sanatçısı yetiştirdi. Dünyanın bazı büyük müzelerinde eserleri vardır. Dış ülkelerde çok sayıda sanat faaliyetlerine katılmıştır.

Halen, bir kültür ve tarih mirası olan hat sanatı konusunda, hat tarihi ve tekniğine dair araştırma ve yayın çalışmaları ile beraber öğrenci yetiştirmeye devam etmektedir.


Resim Galerisi
 
Mayıs 2005 Ayına Ait Örnek Çalışmalar
Ağustos 2005 Ayına Ait Örnek Çalışmalar
 
Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

Kursa Katılanlar
1) Ferhan ÜRESİN
2) Necibe ÇÖPLÜOĞLU
3) Safiye HARMANŞA
4) Özlem ÇOLAK
5) Sedef USLU
6) Esra SINIR
7) Zeynep Tuğba USTA
8) Nihan GÜLÜM
9) Gülsefa YILMAZ
10) Şükran GÜLPINAR
11) Fadime UZUNOĞLU
12) Işıl ÜNAL


Son Güncelleme Tarihi : 29 Kasım 2005


Bu proje Avrupa Birliği tarafından finanse edilmiştir.
Bu proje Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından yürütülmektedir.
Bu proje İŞKUR tarafından desteklenmektedir.
“Bu yayın Avrupa Birliği desteği ile oluşturulmuştur. Bu yayının içeriklerinin sorumluluğu yalnızca Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’na aittir ve hiç bir şekilde Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.


Designed by Pathika